صنعت رنت خودرو

اجاره خودرو یااجاره خودرو ماشین به آژانس یا شرکت اجاره دهنده خودرو گویند، که شرکتی است برای مدت کوتاهی خودروها را برای مقاصد خاص اجاره می دهد، معمولا از چند ساعت تا چند هفته اجاره می شود . در کشور های خارجی عمدتاً در نزدیکی فرودگاه ها یا مناطق مشغول شهر قرار دارد و اغلب توسط یک وب سایت که امکان رزرو آنلاین را فراهم می کند، تکمیل می شود اما در ایران و شهر تهران معمولا به این صورت نمی باشد و مانند سایر شرکت ها در فضای درون شهر و برخی هم در خارج از شهر می باشند.

آژانس های اجاره خودرو عمدتا به افرادی نیاز دارند که به وسایل نقلیه موقت نیاز دارند، به عنوان مثال کسانی که ماشین شخصی ندارند، مسافران خارج از شهر یا صاحبان وسایل نقلیه آسیب دیده که منتظر پرداخت و یا بیمه هستند . که در ایران کابردهای مرسوم تری هم دارد بعنوان مثال در مراسم های رسمی و تشریافت های خاص مثل جشن عروسی و ماشین عروس، یا انجام امور دیپلماتیک و تجاری از آن استفاده می شود.

آژانس های اجاره اتومبیل علاوه بر اجاره خودروهای سواری، از انواع وسایل نقلیه مانند اجاره ون، اتوبوس، تاکسی، کامیون و حتی موتور سیکلت یا اسکوتر نیز جهت رنت (اجاره) استفاده می کنند.

در کنار اجاره اولیه وسایل نقلیه، سازمان های اجاره خودرو نیز معمولا محصولات اضافی مانند بیمه، سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS)، سیستم های سرگرمی، تلفن های همراه، صندوق های ایمنی و صندلی های ایمنی کودک را ارائه می دهند.

تاریخچه اجاره خودرو

اولین نمونه شناخته شده از اتومبیل های ارائه شده برای اجاره به سال 1906 می رسد. شرکت آلمانی Sixt در سال 1912 با 3 اتومبیل برای اجاره تاسیس شد

جو ساندرز از اوماخا، نبراسکا برای اولین بار تنها با یک مدل T Ford وام گرفته در سال 1916 شروع به کار کرد، اما تا سال 1917، شرکت فورد لیروی 18 مدل Ts را با 10 سنت در هر مایل خریداری کرد. نام شرکت سیستم Saunders Drive-It-Yourself و سپس سیستم Saunders تبدیل شد . تا سال 1926، سوندرز به 56 شهر گسترش یافت. شرکت Saunders توسط Avis در سال 1955 خریداری شد.

یکی از رقبای اولیه Saunders، والتر جاکوبز بود که اجاره اتومبیل در شیکاگو در سال 1918 با دوازده مدل فورد مدل T باز شد . این شرکت در سال 1923 توسط جان هرتز خریداری شد.

در بریتانیا، اجاره اتومبیل با Godfrey Davis در سال 1920 تأسیس شد و در سال 1981 توسط Europcar خریداری شد.

این بخش به سرعت در ایالات متحده گسترش یافت؛ در سال 1926 انجمن آمریکایی Driveurself بیش از 1200 نماینده در شیکاگو تشکیل داد.

رشد در سفر پس از جنگ جهانی دوم منجر به ایجاد چندین شرکت بین المللی شناخته شده از جمله شرکت ملی اتومبیل (1947)، Europcar (1949)، پروژه اجاره اتومبیل (1957)، اتوبوس ریز خودرو (1958)، و بودجه اجاره ماشین (1958).

مدل های کسب و کار در صنعت اجاره

شرکت های اجاره اتومبیل با خرید ماشین ها و یا اجاره تعدادی از وسایل نقلیه ناوگان و اجاره آنها به مشتریان خود برای پرداخت هزینه عمل می کنند. ماشین های اجاره ای می تواند از طریق چندین راه ساختار یافته باشد: آنها می توانند به طور مستقیم متعلق به آنها باشند (این به عنوان “وسایل نقلیه خطر” شناخته می شود، زیرا اپراتور اجاره اتومبیل در معرض خطر حمل و نقل خودرو در زمانی که از سرویس خارج می شود) می تواند اجاره شود یا آنها می توانند تحت یک برنامه بازپرداخت تضمینی مستقر از طریق یک سازنده یا بازوی مالی سازنده (که به عنوان “وسایل نقدی بازپرداخت” شناخته می شوند) مرتب شده اند، زیرا تولید کننده قیمت دقیق فروش اولیه و بازپرداخت را در انتهای از یک اصطلاح تعریف شده).پ

در انگلستان، ثبت نام اتومبیل های اجاره ای می تواند با استفاده از حروف یا نام های تجاری نا آشنا پنهان شود که می تواند ارزش فروش مجدد را از طریق نمایندگی های تولید کننده یا نمایندگی های شخص ثالث افزایش دهد. در آمریکای شمالی، معمول است که شرکت های اجاره ای را با نمایندگی های فروشندگان خودروهای مارک دار خود ببینیم که اجاره اجاره اجاره به طور مستقیم به عموم مردم فروخته می شود. بعلاوه، مزایده ها اغلب از جمله مزایده های Manheim در ایالات متحده آمریکا استفاده می شود.

انواع وسایل نقلیه

بسیاری از دفاتر اجاره خودرو انواع وسیعی از وسایل نقلیه را با توجه به بودجه و نیازهای فضایی متنوع ارائه می دهند و برخی نیز وسایل نقلیه تخصصی را با توجه به موقعیت مکانی خود مانند مبدل ها ، مدل های معتبر، وسایل نقلیه هیبریدی / الکتریکی یا SUV ها و مسافرین ارائه می دهند. در فرودگاه های بزرگ و یا در شهرهای بزرگ، برخی از آژانس های اجاره ای مستقل ماشین ها را برای اجاره وسایل نقلیه عالی ارائه می دهند. برخی از شرکت های تخصصی مانند Rent-a-Wreck خودروهای قدیمی تر را با قیمت های پایین تر ارائه می دهند.

به منظور طبقه بندی یکنواخت و مقایسه آسان قیمت های اجاره اتومبیل، انجمن سیستم های صنعت اجاره اتومبیل (ACRISS) سیستم کد گذاری کد ماشین ACRISS را توسعه داده است. این توصیف اندازه، تعداد درب، نوع گیربکس (دستی / اتوماتیک)، و اینکه آیا ماشین دارای تهویه مطبوع است، به چهار حروف کد گذاری شده است. اولین حرف در کد Acriss Code نشان دهنده طبقه بندی عمومی وسیله نقلیه (به عنوان مثال مینی، اقتصاد، فشرده و غیره) است. نامه دوم نوع خودرو را پیشنهاد می دهد (به عنوان مثال 4 درب، املاک، تبدیل، SUV و غیره). نامه سوم به طور کلی برای مشخص کردن نوع انتقال مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه می توان آن را نیز برای توصیف چند چرخ وسیله نقلیه استفاده کرد و نامه چهارم نوع سوخت را مشخص می کند و اینکه آیا خودرو دارای تهویه مطبوع است یا خیر.

طبقه بندی های اضافی بر اساس تعداد صندلی ها و حجم تنه نیز توسط انجمن بلادرنگ اجاره خودرو تنظیم شده اند تا سیستم یکپارچه برای ارزیابی انواع ماشین ها در سیستم های رزرو آنلاین مانند Amadeus ، Galileo GDS ، Worldspan یا Sabre فراهم کند.

شرایط اجاره خودرو

اجاره ماشین تحت شرایط بسیاری است که از یک کشور به کشور دیگر متفاوت است و از یک شرکت به دیگری متفاوت است. به طور کلی، خودرو باید همان شرایطی که در آن اجاره داده شد، بازگردانده شود و اغلب نباید محدودیت مسافت پیموده شود، در غیر این صورت هزینه های اضافی ممکن است متحمل شود.

به دلایل بیمه، برخی شرکت ها حداقل و یا حداکثر سن اجاره را تعیین می کنند. در برخی موارد، حداقل سن قانونی برای اجاره می تواند تا 25 برابر باشد، حتی در کشورهایی که حداقل سن قانونی برای داشتن گواهینامه رانندگی بسیار پایین است، مثلا 14، 15، 16 یا 17 در ایالات متحده . برای رانندگان زیر 25 ساله، اضافه وزن راننده جوان نیست.

در همه موارد مجوز رانندگی معتبر برای اجاره یک وسیله نقلیه مورد نیاز است و برخی از کشورها نیاز به مجوز رانندگی بین المللی (IDP) دارند.

اکثر شرکت های اجاره اتومبیل نیاز به استفاده از یک کارت اعتباری برای اتهام هزینه های اضافی دارند باید با بازده خودرو و یا هزینه های جاده، جریمه مربوط به موتورسیکلت و یا سوخت گم شده در پیدا کردن نقص باشد. در عوض یک کارت اعتباری، برخی از شرکت ها نیاز به سپرده نقدی بزرگ دارند. بعضی از شرکت ها مانند Enterprise ، کارت اعتباری را برای سپرده ها، معمولا با تأیید بلیط سفر دور سفر، به عنوان مثال یک بلیط هواپیمایی، اتوبوس یا قطار، مجاز می دانند.

شرایط اجاره خودرو در ایران

معمولاً به صورت ذیل می باشد.

  • ارایه و تحویل کارت شناسایی .
  • ارایه سند ملکی (و یا اجاره نامه به صورت موردی) در استان های تهران و البرز بوده و به نام شخصی باشد که قرارداد اجاره خودرو به نام ایشان است.
  • ارایه چک بانکی و یا سفته به میزان ۲۰% بیشتر از قیمت روز خودرو.

مدت زمان اجاره

معمولا به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه بر حسب درخواست و نیاز مشتری ها خودرو اجاره داده میشود.

بیمه / اخراج

اگر چه اغلب به صراحت اعلام نشده است، شرکت های اجاره خودروهای آمریکایی طبق قانون مربوطه، ملزم به ارائه حداقل پوشش مسئولیتی، به جز در کالیفرنیا و آریزونا، جایی که راننده تنها مسئول است. این هزینه ها به شخص ثالث در صورت تصادف هزینه می شود. در اکثر ایالت ها، خودرو بدون رانندگی مسئولیت دارد. شرکت های کرایه خودرو، بیمه مسئولیت در وسایل نقلیه خود را حفظ می کنند؛ با این حال، برخی از شرکت ها برای این هزینه، اگر شما بیمه خود را ارائه نمی کنید. به عنوان مثال، در مریلند، حداقل میزان پوشش مسئولیتی 20،000 دلار برای آسیب های جسمی و 15،000 دلار برای خسارت مالی است.

به طور معمول، هنگام اجاره یک خودرو، انواع مختلف بیمه تکمیلی و / یا خسارات ناشی از خسارت به عنوان یک اختیاری اضافی در هزینه های اضافی ارائه می شود. انواع مختلف پوشش وجود دارد:

هدر دادن خسارت خسارت (LDW) – در صورت تصادف، هزینه خسارت وسیله نقلیه اجاره شده تا هزینه کامل وسیله نقلیه را پوشش می دهد. به طور معمول LDW 100٪ هزینه ها را بدون هزینه اضافی مستثنی می کند. توجه داشته باشید پوشش LDW / CDW بیمه نیست و محصول پوشش همان محصول را به عنوان یک سیاست بیمه خسارت ارائه نمی دهد.
Collision Damage Waiver (CDW) – به طور کلی هزینه های خسارت را از یک حادثه متحرک را پوشش می دهد. همانطور که از نامش بر می آید، آسیب ناشی از عدم برخورد اغلب پوشش نمی شود. در بسیاری از موارد، در صورت تصادف یک هزینه یا کسر قابل اعمال است.
بیمه تکمیلی (SLI) – محصولی است که اغلب در ایالات متحده آمریکا فروخته می شود که پوشش را در صورت تصادف ایجاد می کند که موجب صدمه جسمی و یا صدمه به شخص دیگری به غیر از مسافر و اجاره می شود.
بیمه حوادث شخصی (PAI) – هزینه های پزشکی و مرگ اتفاقی برای اجاره کننده و مسافران در صورت وقوع تصادف در طول اجاره را پوشش می دهد.
پوشش های شخصی (PEC) – در طول مدت اجاره، در برابر خطر از دست دادن یا آسیب رساندن به دارایی شخصی اشرف (و بعضی اوقات اعضای خانواده اجاره دهنده در هنگام سفر با اجاره دهنده) بیمه می شود.
بیمه اضافی – خسارات ناشی از برخورد ، سرقت و مسئولیت شخص ثالث اغلب در قیمت اجاره خودرو در اروپا، آفریقا و استرالیا مورد استفاده قرار می گیرد. تقریبا همیشه این مقدار (که همچنین به عنوان Super CDW، Non Waiver یا deductible نامیده می شود) وجود دارد که شامل مقدار پولی است که مشتریان باید در صورت آسیب پرداخت کنند تا رانندگان را از ایجاد ادعاهای کوچک محروم کنند. افزایش بیش از حد معمولا هزینه بیمه اولیه را برای مشتریان پایین می آورد، اما اگر آسیب هزینه های کمتر از حد مجاز برای تعمیرات باشد، انگیزه کمی برای مشتریان وجود دارد که از بیمه گر استفاده کنند. بیمه اضافی (که همچنین به عنوان کاهش اضافی یا از بین بردن مسئولیت خسارت شناخته می شود) یک بیمه ثانویه است که هزینه آن بیش از حد در صورت درخواست را پوشش می دهد. شرکت های کرایه اتومبیل در اروپا، آمریکای جنوبی و استرالیا به طور کلی این پوشش را به عنوان یک بیمه ثانویه انتخاب می کنند، هرچند شرکت های بیمه شخص ثالث همچنین پوشش اضافی را برای ماشین های کرایه ای عرضه می کنند که ممکن است حفاظت بیشتری نسبت به پوشش استاندارد ارائه دهد.
در ایالات متحده آمریکا، فروش محصولات این بیمه / واجد شرایط تکمیلی ممکن است توسط اداره بیمه ای هر کشور تنظیم شود و مجوز ویژه ای برای شرکت های اجاره به منظور فروش آنها ممکن است مورد نیاز باشد. پوشش های ویژه ارائه شده می توانند بطور قابل ملاحظه ای متفاوت باشند، بسته به نوع کشور یا کشوری که ماشین آن اجاره می شود.

لیست قیمت اجاره خودرو را حامی رنت ملاحضه بفرمائید.

منبع انگلیسی این مقاله : ویکیپدیا